Gaziantep Cinsel Tedavi

Telefon: +90 (216) 550 94 95 Telefon: +90 (342) 231 93 73
E-Posta: info@gaziantepcinseltedavi.com

Vajinismus nedir ve neden oluşur?

Vajinismus nedir ve neden oluşur?

Vajinismus Türkiye'de en çok görülen kadınların bir cinsel problemidir. Eşler birleşme yaşamak istediklerinde vajinanın giriş kısmında cinsel ilişkiye izin vermeyen istemsiz, istek dışı kasılmalar olur. Vajinanın girişini bir kas tabakası çevreler. Bu kaslara pelvik kaslar deniyor. Bu kaslar aynı zamanda vajina açıklığını da kontrol ediyor. İşte bu kasların istemsiz olarak kasılması, penisin vajinaya girişini tamamen engelleyebiliyor. Vajinismus ilk cinsel deneyimin başından itibaren oluşabilir. Buna primer vajinismus denir. Bazen de cinsel yaşamın ilerleyen zamanlarında değişik  sebeplere bağlı olarak ortaya çıkar. Sonradan oluşan vajinismusa da sekonder vajinismus deniyor. Ülkemizde daha çok primer vajinismus görülüyor. Vajinismusun ana nedeni içine; yetişirken çevreden gelen cinsellikle ilgili korkutucu, kısıtlayıcı, kınayıcı mesajlar, cinsellikle ilgili yanlış mitler, efsaneler, cinsel bilgisizlik gibi konuları katabiliriz. Vajinismus vakalarının çoğunun temel korkuları acıyacak, kanayacak, yırtılacak, kapalı, düz, duvar, girmez gibi duygu ve inançlardır. Ayrıca kadınlarda, korku, kaygı ve utanma duygusuna bağlı olarak kasılmalar, kilitlenmeler görülebilir. Bazen kadın böyle bir sorunu nasıl yaşadığına şaşırabiliyor. Türkiye’de kızlık zarı korkusu ve ilk gece korkusu vajinismusun en temel korkularıdır. Ülkemizde cinsellik tabudur. Kimseyle cinsel sorunlar konuşulmaz. İşin ilginç tarafı bazen eşler kendi aralarında bile problemi konuşmuyorlar. Deniyorlar olmuyor. O zaman bir uzmana başvuruyorlar. Bir çok vakamız bu sorunu dünyada sadece kendisinin yaşadığını sanıyor. Öncelikle sorunun jinekolojik mi yoksa psikolojik mi olduğu konusunda karasızlık yaşanabiliyor. Bir kadın doğum uzmanına başvuruluyor. Orada sorunun psikolojik olduğu söylenince psikolojik terapiye başlanıyor. Yada cincilere, muskacılara gidiliyor. Son yıllarda internetin yaygınlaşması bu sorunun hem tanınmasını kolaylaştırdı hem de terapiye başlama sürecini hızlandırdı. Vajinismus çözülebilin psikolojik bir sorundur. Bir defa terapi sonucunda çözüldükten sonra geriye dönüşü olmaz. Terapiye geç kalmak cinsel yaşamı, aile hayatını, sosyal ilişkileri olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Vajinismus tedavisi nasıldır?


Vajinismus çözümünde acilen bir uzmanla görüşülmeli ve terapiye başlanmalıdır. Sorunu zamana bırakmak, kendiliğinden çözüleceğini düşünmek sadece sıkıntıyı artırır. Aile içindeki huzursuzluğu gerginliği artırır. Vajinusmus çözümünde asıl amaç çiftlerin duygusal, psikolojik, fiziksel tatmin oluşturacak bir cinsel hayata ulaşmalarını sağlamaktır. Terapide amaç haz veren, huzur veren, zevk veren, keyif veren bir cinsel yaşamı idame etmektir. Çözüm odaklı çalışırken ilk olarak cinsel bilgi eksikliğini tamamlamak gerekir. Sorun neden kaynaklanıyor, hangi cinsel korkuları yaşıyorsunuz, vajinismusun ilişkinizde ürettiği sorunlar neler? Bu sorulara cevaplar aranır. Çözüm odaklı çalışırken bilgi eksikliğinin giderilmesinden sonra davranışçı terapiler ile uyarılmanın öğretilmesi hedeflenir. Ev ödevleri verilir. Danışan kendi vücudunu tanımaya başlar ve uyarılardan keyif almayı öğrenir. Terapi sürecinin sonunda zevk, haz eksenli bir ilişki deneyimine sahip olunur. Bu sorun cinsel terapi teknikleri 5-10 seansta çözülebilir. Ama terapi süresi kişiden kişiye değişiklik de gösterebilir. Terapi sürecini, terapilere zaman ayırma, seanslara bağlı kalma, uygulamaları düzenli yapma, eşler arasındaki uyum, bayanın yaşadığı korkunun şiddeti ve daha başka bir çok faktör etkileyebilir. Aslında iş ciddiye alındığında terapi süreci 2 günle bir hafta arasında da sonuçlanabilir. Burada anlattığımız klasik yaklaşımlardır. Bizim kendi çözüm tekniğimiz burada anlattıklarımızda çok daha farklıdır. Lütfen “vajinismus çözüm tekniğimiz” adlı makalemizi okuyunuz.

Vajinismus terapisine eşlerin ikisinin de katılımı gerekli midir?

Sorunun çözümünde asıl olan çiftin birlikte katılması ve terapi sürecini birlikte takip etmeleridir. Çünkü vajinismus çiftin ortak sorunudur. Vajinismus her iki eşin cinsel yaşamını olumsuz olarak etkiler. Ayrıca erkeklerin çoğu eşinin yaşadığı bu sıkıntının sebepleri ve çözümü hakkında yeterli bilgiye sahip olmayabiliyor. Bunun sonucunda eşte suçluluk duygusu, güvensizlik, konsantrasyon güçlüğü gibi psikolojik faktörler ortaya çıkabiliyor. Eşlerin konu hakkında doğru bilgilere sahip olmaları, merak ettikleri konuları uzmana sormaları önem arz eder. Terapiye eşlerin birlikte katılımı çözüm başarısını epey yükseltmektedir. Bazen erkekte terapi sürecinde erken boşalma, sertleşmeme, cinsel isteksizlik gibi cinsel problemler yaşayabilir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden terapi sürecine erkeğin de dahil edilmesi sağlıklı olur. İlk gece erkek kendini ispatlamak zorunda hisseder. Buna bağlı olarak yoğun bir stres yaşar. Performans kaygısını yaşar. Kadın da gergindir. İki gergin kişi bir araya gelince sonuç hüsranla biter. Erkekte ilk gece sendromu dediğimiz sorun ortaya çıkabilir. İlk ilişki başarısızlıkla sonuçlanan çift bu deneyimi bütün cinsel yaşamlarına geneller. Terapi sürecine eğer erkek katılamıyorsa yada katılmak istemiyorsa kadın tek başına da katılabilir. Süreç biraz uzasa da yine de çözüme ulaşılır. Bazen vajinismus sorunundan dolayı boşanmış kadınlar geliyorlar. Onları yalnız alıyoruz seanslara. Vajinismus çözümsüz değil. Yeter ki doğru yerde yeterli mesleki deneyime sahip bir uzmanla çalışın.

Vajinismus tedavi edilmezse ne olur?

Mutlu, huzurlu bir aile yaşamı için cinsellik gerekli faktörlerden birisidir. Vajinismus zamanla çiftlerin yaşam kalitesini düşürür. Eşlerin arasında çatışmalara sebep olur. Eşlerin ise cinsel problemleri çözülmedikçe huzursuzlukları artar. Sonunda eşler cinsellikten uzaklaşabilirler. Mevcut durumları aseksüel bir evlilik olarak senelerce bu şekilde sürebilir. Vajinismus sorununda ön sevişme yaşanır. Eşler sürtünme ile tatmin olurlar. Çözülmeyen vajinismus problemlerinde eğer çocuk varsa bu evlilik devam ediyor. Vajinismus yaşayan çiftlerin çocuğu olabiliyor. Ama ortada çocuk yoksa iş boşanma ile sonuçlanıyor. Eğitim seviyesi düştükçe boşanma oranları artıyor. Ama eğitim seviyesi yükseldikçe daha çok çözüm arayışları artıyor.

Vajinismus sonradan oluşabilir mi?

Acılı, ağrılı jinekolojik muayene, enfeksiyon kapma, ameliyat olma, bazı kimyasal maddelerin kullanımı sonucunda vajinismus sonradan ortaya çıkabiliyor. Vajinada kayganlık olmaması, aşırı heyecan duyma, cinsel uyarılmada yetersizlik, cinsel isteksizlik, ilişki problemleri de sonradan vajinismus oluşumuna katkı sağlayabilir. Hormonal ve anatomik nedenlere bağlı olarak kadının cinsel dokusunda bir hassasiyet oluşmuşsa, cinsel ilişkiyi etkileyecek bölgesel bir neden oluşmuşsa bu da vajinismusa sebep olabilir. Cinsel bir saldırı sonucunda yaşanan bir travmaya bağlı vajinismus sorunu ortaya çıkabiliyor.


Vajinismus tedavisi Adıyaman   Vajinismus tedavisi Kahramanmaraş  Vajinismus tedavisi Diyarbakır   Vajinismus tedavisi  Kilis    Vajinismus tedavisi Hatay   Vajinismus tedavisi Osmaniye   Vajinismus tedavisi Mardin  Vajinismus tedavisi Gaziantep